Kokių įgūdžių jūsų vaikams prireiks ateityje?

Mokomės tam, kad pasiruoštume ateičiai. Ilgą laiką mokytis buvo tolygu įsiminti konkrečius istorinius ar kt. faktus ar išmokti dalinti, dauginti ir pan.Vis labiau globalėjančiame ir sparčiai skaitmenizuojamame pasaulyje pradedama vaikus mokyti kultūros istorijos, pagrindinių kompiuterių įgūdžių ir programavimo.

Vis dėlto, mūsų vaikai susidurs su mums visiškai naujais iššūkiais ir pabaigus mokyklą jiems nebereikės daugybės ten išmoktų dalykų. Oksfordo universiteto tyrimo rezultatai skelbia, kad po 20 m. nebeliks 47 proc. šiuolaikinių darbų. Po 10 ar 20 m. pasaulis bus visiškai kitoks, kitokie bus kompiuteriai, keisis programinės įrangos, darbo rinka bus automatizuota. Verta pagalvoti, kaip ruošti vaikus ateities pasauliui.

Suprasti sistemas

Mokykloje iš esmės mokėmės nesikeičiančių faktų: 2+2 visada buvo 4, o Kolumbas atrado Ameriką 1492 m. Buvo sakoma, kad pasaulis paremtas tam tikrais faktais ir mes buvome vertinami pagal tai, ar juos žinome. Vis dėlto, mokslininkai pabrėžia, kad faktai – tik viena svarstyklių pusė, o kuo daugiau žinome, tuo labiau svarstyklės nusveriamos į kitą pusę. Pavyzdžiui, programavimo mokydamiesi mokykloje mokėmės „BASIC” programavimo kalbos, dabar populiaresnė „Phyton” programavimo kalba, o po 10 m. bus dar kita kalba. Keisis ir kompiuteriai – kvantiniai dėsniai ir žmogaus smegenys pranoks įprastus kodus, panašu, kad informaciją saugosime DNR, o ne silikone. To išmokyti vaikų negalime – net ekspertai nežino, kokia bus ateitis. Vis dėlto, šiuolaikiniai vaikai turi būti mokomi ne to, kaip viskas vyksta dabar, o to, kuo remsis ateities technologijos – kvantine dinamika, genetika ir t.t. Ekonomistai nuolat pabrėžia, kad ateityje rutininiai darbai bus automatizuoti, todėl ateičiai ruoškimės mokydamiesi prisitaikyti ir mokytis.

Empatija ir dizainas

Nors procesai vis labiau automatizuojami, bet kompiuteriai niekada negalės jausti – niekada negalės taip artimai bendrauti su žmonėmis, kaip žmonės bendrauja tarpusavyje. Kompiuteriams sunku kurti žmonių pasitenkinimą keliančius gaminius, vadinasi, automatizuojant gamybą, analitinius procesus, dizaino įgūdžių tebereikės ir po kelių dešimtmečių. Vis labiau tobulinant dirbtinį intelektą ar virtualią realybę, technologijas patirsime kitaip, todėl bus svarbus geras dizainas.

Gebėjimas reikšti idėjas

Vaikai dabar supažindami su mokslo, technologijų, matematikos ir inžinerijos pasauliu, o gerai suprasdami šias sritis, jaunuoliai gerai supranta ir juos supantį pasaulį. Vis dėlto, neretai jiems sunku susirasti gerą darbą. Kita vertus, gebėjimas efektyviai reikšti idėjas – vis geriau vertinamas įgūdis. Pavyzdžiui, „Amazon“ – viena inovatyviausių bei sėkmingiausių organizacijų pasaulyje, o jos sėkmės paslaptis – rašymas. Karjerą čia padaro mokantieji gerai rašyti. Be abejo, IT skyriuje dirba profesionalūs inžinieriai, tačiau norėdami sukurti tikrai gerą produktą, inžinieriai privalo artimai bendradarbiauti su dizaineriais, marketingo specialistais ir t.t. Norėdami dirbti efektyviai ir išlaikyti kliento dėmesį, darbuotojai turi bendrauti aiškiai ir konkrečiai. Tad visada naudinga mokytis matematikos ar kitokių technologinių dalykų, tačiau taip pat svarbu ir mokytis literatūros, istorijos, filosofijos.

Bendradarbiauti ir dirbti komandoje

Mokykloje vertinami individualūs mokinių pasiekimai – mokiniai mokosi namie ir ateina parašyti testo be aplinkinių pagalbos, tad žvilgtelėję į suolo draugo darbą gauna pylos. Mus mokė, kad kliautis galima tik savo galva. Vis dėlto, tik pažiūrėkite, kaip keitėsi darbo įpročiai – pavyzdžiui, dar 1920 m. mokslinius darbus rašė atskiri autoriai, o jau 1950 m. buvo normalu, kad keli mokslininkai rašo vieną darbą. Šiais laikais labiausiai vertinamas komandinis darbas, o automatizuojant procesus, komandinio darbo svarba tik dar labiau augs. Ateityje darbe nereikės žinoti skaičių ar faktų, o reikės bendradarbiaujant galvoti mašinoms užduotis.Todėl svarbu atkreipti dėmesį ne tik į vaikų mokslo rezultatus, bet ir tai, kaip jie žaidžia, sprendžia konfliktus ar bendrauja su aplinkiniais. Svarbūs ne pažintiniai, o socialiniai įgūdžiai.

Turime susitaikyti su tuo, kad mūsų ir mūsų vaikų mokymo patirtys neturi būti ir nebus vienodos. Šių ir kitų ateityje praversiančių įgūdžių kviečiame mokytis CodeAcademy Kids organizuojamuose būreliuose. Daugiau informacijos apie juos rasite čia. 

Programuok savo ateitį!

 • Inovatyvaus švietimo akademija.
 • Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje
 • Užsiėmimai tik nuo 35 Eur!

Išsirink!

Mokymo programos

 • Herojai | 5 - 7 m. vaikai
  Daugiau
 • Kids | 7 - 10 m. moksleiviai
  Daugiau
 • Juniors | 10 - 12 m. moksleiviai
  Daugiau
 • Teens | 12 - 14 m. moksleiviai
  Daugiau
 • Seniors | 14 - 18 m. moksleiviai
  Daugiau