15-metės klimato aktyvistės kovos gražesnę ateitį įrankis – švietimas


2018-aisiais Kalifornijos valstija buvo paskendusi liepsnose. Iš arti matomi gaisrai sukrėtė tada dar 13-metę Alexandrią Villasenor. Ji suvokė, kad taip tęstis nebegali. Asmeninis susirūpinimas pamažu virto pasauline kampanija už aktyvesnį švietimą klimato klausimais.

Dabar jau 15-metė Alexandria supranta, jog dėl klimato kaitos situacija tik prastės. Paauglė taip pat neabejoja, kad kovai su klimato kaita pavienių veiksmų negana. Pokyčiai privalo tapti tarptautiniai, jie turi būti vykdomi valstybių lygmeniu.

Iš pradžių A. Villasenor įkvėpimo sėmėsi iš savo kolegės švedės Gretos Thunberg. Ji daugiau nei metus kiekvieną penktadienį protestuodavo prie Jungtinių Tautų būstinės Niujorke. Protestai jai padėjo suprasti švietimo apie klimato kaitą svarbą. Tad Alexandria įkūrė platformą „Earth Uprising“ – pasaulinį jaunųjų klimato aktyvistų tinklą. Jo veikla apima klimato švietimą, paramą jaunimo klimato iniciatyvoms ir siekį, kad politikai imtųsi pažangesnių veiksmų.

Villasenor organizuoti protestai pritraukė daugybę jaunuolių. Ji pati 2019-aisiais dalyvavo Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijoje ir Pasaulio ekonomikos forume. Šiuo metu paauglė klimato kaitos klausimais bendradarbiauja su išrinktojo JAV prezidento Joe Bideno administracija.

Klimato aktyvistės veikla kasdien jai primena, kad jauniems Žemę „paveldėsiantiems“ žmonėms būtinas tinkamas švietimas. Juk juos klimato kaita paveiks labiausiai ir skaudžiausiai. Alexandrios manymu, tiesiog nesuvokiama, kad mokykloje mūsų nemoko apie planetą ir aplinkosaugą.

Klimato aktyvistė neabejoja, kad žmonės nesiima veiksmų, nes paprasčiausiai nesuvokia klimato kaitos rimtumo. Tačiau jaunoji karta privalo suvokti, su kokiu pavojumi susiduria. Jaunuoliai gali dalintis savo žiniomis ir patirtimi su bendraamžiais, taip padėdami jiems suvokti, kas vyksta mūsų planetoje ir kaip galima sušvelninti klimato krizę.

Villasenor pabrėžia, kad klimato kaita yra reali ir kėsinasi į visus, o ypač – į jaunimą. Todėl būtina imtis veiksmų patiems arba palaikyti tuos, kurie jų imasi.