Ką švietimas veikia visą vasarą?


Ar žinojote, kad 52% į klases sugrįžusių vaikų per vasarą praranda 39% žinių, kurias įgijo per paskutinius metus mokykloje (1)? Tokius skaičius pateikė JAV tyrėjai, analizavę 2019 metus. Nors Lietuva kitoje Atlanto pusėje, iš savo pačių patirties galime tik patvirtinti tendencingą žinių mažėjimą orams atšilus, o juk prieš akis – visi trys nerūpestingi mėnesiai!

Beveik dveji pandeminiai mokslo metai šiuos skaičius dar labiau paryškino, nepaisant formalaus ir neformalaus švietimo tiekėjų, tėvų ir pačių vaikų pastangų užpildyti šį vasaros žinių p(r)aslydimą (ang. summer slide / summer learning loss) įvairiomis veiklomis, vasaros stovyklomis ir dėmesiu. 

Bet šį kartą ne apie tai, ką veikia ar ko neveikia moksleiviai ir studentai vasaros metu. Nusprendžiau pasidalinti tuo, ką veikiam mes su CodeAcademy Kids komanda ir, neabejoju, visi tie, kurie įsuka neformalaus švietimo variklį ir neleidžia jam užgesti net ir vasarą. 

Tai ką gi veikia švietimas ir švietėjai visą vasarą?

1. Stipriname komandą.

Sunku rasti industriją, kurioje žmogiškųjų išteklių ir ypatingai jų kaitos klausimas nebūtų jautrus. Švietime, net pastatytame ant naujausių technologijų ir pažangiausių automatizacijos procesų, darbuotojų kaita yra viena skaudžiausių temų.

Skauda, kai išeina mokytojai. Skauda, kai pasikeičia procesų vadovai. Skauda, kai turinio formavimo grupė atsisveikina su vizionieriais. Skauda iškrentatnt bet kuriam žmogui komandoje net ir pačiam trumpiausiam laikui. Žinoma, labiausiai skauda, kai visa tai vyksta mokslo metų eigoje ir dedame visas pastangas, kad taip nenutiktų.

Todėl vasara – puikus laikas atlaisvinti įtemptas stygas, visiems iš naujo susiderinti, pareflektuoti apie save ir aplinką, pabūti egoistais ir pagalvoti, kaip mes patys norime atrodyti ir kur eiti kitais mokslo metais. Juk kaip pasakytų Ayn Rand – egoizmas yra žmonijos progreso pamatas, o ypač švietime mums reikia stiprių pamatų!

Vedu į tai, kad švietimą formuoja ir sėkmingai įgyvendina stiprūs individai, o ne kolektyvinė mintis. Čia svarbus kiekvienas žmogus, todėl dėmesys ir investicijos į komandos poreikius – vienas tvirčiausių pamatų sėkmingam naujo ciklo restartui.

Todėl drąsiai sakau, kad mes ir -> 

2. (Per)krauname baterijas.

Visi esame tiesiogiai ar netiesiogiai susidūrę su perdegimu. Bet ar žinojote, kad kątik savo karjerą pradėjęs mokytojas su rimtais perdegimo simptomais susiduria jau po 3 mėnesių darbo (2). O juk priešaky – dar bent pusmetis. 

Tie, kurie bent kartą gyvenime ruošėsi ilgesnės distancijos varžyboms žino, kad negalima visų jėgų atiduoti pirmuose kilometruose. Bet švietimas gi reikalauja sprinto ir maratono ištvermės viename. Todėl kokybiškas ir ilgesnis nei įprastų 2 savaičių poilsis būtinas ne tik mokytojams, bet ir visiems, stovintiems už jų nugarų – administracijai, kokybės tikrintojams ir užtikrintojams, infrastruktūros prižiūrėtojams, projektų vadovams, kūrybininkams ir kitiems, dažnai darantiems nematomus, bet gyvybiškai svarbius darbus. 

Svajojame, kad pasiektume tokią darbinę prabangą, kad kiekvienas komandos narys galėtų atostogauti bent 1 nepertraukiamą mėnesį. Todėl vasara – vienintelis laikas, kada šią svajonę galime realizuoti, nes mėnesiui iškristi iš intensyvaus mokslo metų grafiko – sudėtingiau nei kalba freelancer’iais ir remote-worker’iais knibždanti aplinka. 

Nors iki šios svajonės dar vis trūksta – neabejoju, kad su kiekvienais metais prisidėsime bent po savaitę, kol pasieksime optimalų mėnesio tikslą. Pavyzdžiui aš pati rugpjūtį išbandžiau 4 dienų darbo savaitę – atrodo niekas nesugriuvo, procesai nestojo, o baterija tikrai geriau pasikrovė nei per 2 savaitgalio dienas. Laisvė eksperimentams vasarą!

Juk eksperimentuojame tam, kad galėtumėm jausti, kad iš peties ->

3. Dirbame.

Nustebote? Aš tai labai! Maždaug prieš ~20 metų, kai buvau pakankamai sąmoninga suprasti vasaros ir atostogų vertę, atkreipiau dėmesį, kad kai mano Mama, įkvepianti pradinių klasių mokytoja, išeidavo vasaros atostogų, pirmiausia peržiūrėdavo visus užsilikusius vaikų sąsiuvinius, sudėliodavo išsimėčiusius lapus, pieštukus, knygas ir dar bent kelias savaites gyvendavo pamokų ritmu. O ten jau netrukdavo ateiti rugpjūtis, kai nuo pirmų dienų prasidėdavo planų rašymas, klasės puošimas, naujo starto laukimas ir visa tai dar nepasibaigus nei vasarai, nei atostogoms.

Iš šio vaikystės patyrimo pasiėmiau dvi “niekada” nuostatas – stengsiuosi niekada nedirbti per atostogas ir susitaikysiu, kad dirbdama švietime niekada neturėsiu nerūpestingos 3 mėnesių vasaros. Nes, na, jei svajojame apie mėnesio trukmės atostogas ir nepriekaištingos kokybės produktą – you better work.

Vasara švietime daug kam asocijuojasi su stovyklų maratonu. Ir neperdėsiu sakydama, kad tai yra gražiausia ir baisiausia, kas gali nutikti žmogui – ir organizuojančiam ir dalyvaujančiam. Geriau, nei Aurelija Paunksnė Ignotė (CEO @Anglų kalbos studija) apie šitą patirtį negalėsiu papasakoti (labai rekomenduoju sekti ir skaityti ją Facebook’e):

 

No alt text provided for this image

 

Galiu tik paantrinti ir pasidalinti, kad šiais metais CodeAcademy Kids priėmėme labai nelengvą, bet labai reikalingą sprendimą atšaukti visas iki vienos vasaros stovyklas.

Ir tai tikrai didelis praradimas – klientai liūdi, pyksta, išsižada, cash flow no flow. Bet kartu su virusų suvaldymu mūsų prioritetas buvo išlaikyti sveiką komandos protą ir gyvybinę energiją, kurią 100 proc. galėtumėm sukoncentruoti į namų darbus, naujus mokslo metus, aktualius produktus ir laimingus dėstytojus ir klientus 2021/22 m.m. Juk negali duoti to, ko pats stokoji.

Tai kokiais gi užgyventais rezultatais galime pasidžiaugti apžvelgę visą prabėgusią vasarą?

  • sustiprinome ir papildėme vidaus komandą;
  • pakeitėme dėstytojų atrankos, įvedimo ir tobulėjimo procesus;
  • atnaujinome 26 technologines programas;
  • sukūrėme 2 naujas programų kryptis – žaidimų dizaino su “Minecraft” ir skaitmeninio dizaino su turbo mokytoju! 
  • ištobulinome mokymo(si) metodus, kurie atlieptų ir priešmokyklinukų poreikius ir abiturientų lūkesčius tiek mokantis gyvai, tiek nuotoliniu ar mišriu būdu.
  • esame pailsėję ir motyvuoti rock’n’roll’inti naują mokslo metų sezoną!

Summa summarum, jei vasara švietime būtų Richard Scarry knyga “ką žmonės veikia visą dieną”, ji užimtų vieną garbingiausių ir tvirčiausių asmeninės bibliotekos lentynų. Bet jau dabar ją dedame į šalį ir verčiame naujos pradžios lapus.