Ką tėvams reiktų žinoti apie „Fortnite“ ir „Roblox“?


Retas šiandieninis vaikas įsivaizduoja gyvenimą be ekranų ir su jais susijusių veiklų bei pramogų. Viena populiariausių pramogų neabejotinai yra kompiuteriniai žaidimai. Vaikams kompiuteriniai žaidimai dažnai kelia didžiulį susidomėjimą ir entuziazmą ir rimtai juos įtraukia. O štai tėvams ši veikla gali tapti nemenku galvos skausmu.

Žinoma, kai vaikai veikia ne tai, kas, tėvų manymu, būtų tinkama ir naudinga, galima tiesiog bambėti, bartis ar nervintis. Bet visgi kur kas geriau būtų pasidomėti ir pasigilinti, kokie žaidimai pritraukia vaikus, kuo jie vaikus taip sužavi ir neleidžia atsiplėšti, o galiausiai – kaip apskritai tėvams reaguoti į vaiko potraukį kompiuteriniams žaidimams.

Ar kompiuteriniai žaidimai – tiesiog pramoga ir laikas prie ekrano, kurį būtų vertingiau praleisti kitaip? O gal jie gali lavinti vaizduotę, kūrybiškumą, loginį mąstymą, ugdyti bendradarbiavimo, loginio mąstymo, planavimo, problemų sprendimo ir kitus gyvenime labai svarbius įgūdžius? Kokių pavojų gali slėptis kompiuteriniuose žaidimuose ir kaip vaikus nuo to apsaugoti? Į visus šiuos klausimus atsakyti bus daug lengviau pasidomėjus konkrečiais žaidimais ir jų ypatumais.

Tad pirmyn – aptarkime du tarp vaikų bene populiariausius, o gal jau ir tėvams girdėtus žaidimus: „Fortnite“ ir žaidimų platformą „Roblox“.

„Roblox“ ir „Fortnite“: kas šie vaikus prie ekranų prikaustantys žaidimai?

„Fortnite“ – populiarus internetinis kompiuterinis žaidimas, kuriamas kompanijos „Epic Games“ ir nuo 2017-ųjų sužavėjęs gausybę žaidėjų, daugiausia – vaikų ir paauglių. „Fortnite“ prieinamas įvairiuose įrenginiuose: kompiuteryje, žaidimų konsolėse ir mobiliuosiuose įrenginiuose – jis pritaikytas tiek „iOs“, tiek „Android“ įrenginiams. Paskaičiuota, kad kiekvieną mėnesį į „Fortnite“ nuotykius leidžiasi beveik 225 mln. žaidėjų.

Egzistuoja trys žaidimo režimų versijos: „Fortnite: Save the World“, „Fortnite Creative“ ir „Fortnite Battle Royale“. Pastaroji versija yra pati populiariausia ir nemokama. „Fortnite Battle Royale“ yra išgyvenimo tipo žaidimas: tokiuose žaidimuose kiekvienas dažnai žaidžia už save, o laimi paskutinis žaidimo pabaigoje išlikęs gyvas. Pats scenarijus gana paprastas: 100 žaidėjų nusileidžia į salą ir, pasitelkdami randamus ginklus bei išteklius, po vieną ar susijungę į komandas kovoja tarpusavyje, kad išgyventų.

Kadangi „Fortnite“ žaidime susijungia vadinamieji smėlio dėžės (angl. Sandbox) ir greito veiksmo (angl. fast-paced action) principai, žaidimas yra ne tik dinamiškas ir nestokojantis veiksmo, bet ir skatinantis veikėją kurti, tyrinėti žaidimo pasaulį, išnaudoti išteklius, statyti įvairias struktūras ir kitaip stiprinantis kūrybiškumą. Visa tai neabejotinai vilioja ir džiugina jaunuosius žaidėjus.

Be to, žaidimas yra animacinis, spalvingas, jo veikėjai yra panašūs į puikiai pažįstamus animacinių filmukų veikėjus – tai paverčia žaidimo aplinką artimesne, ne tokia bauginančia ir realistiška kaip kitų žaidimų ir irgi smarkiai prisideda prie „Fortnite“ patrauklumo. Išskirtinis veiksmo, strategijos ir kūrybiškumo derinys, nuolatiniai naujų galimybių įnešantys žaidimo atnaujinimai – tai atsakymas, kodėl vaikai ir paaugliai tiesiog dievina „Fortnite“.

Kitas vaikų pamėgtas variantas – nemokama virtuali žaidimų platforma „Roblox“. Joje galima kurti, dalintis ir žaisti naudotojų sukurtus žaidimus ir bendrauti tarpusavyje tapus neįprastais personažais. Galima rinktis iš įvairių žaidimų kategorijų – nuo sporto, veiksmo žaidimų iki galvosūkių sprendimo. Jungtinėse Valstijose apskaičiuota, kad vaikai šioje platformoje kasdien praleidžia apie pusantros valandos.

Platforma yra nemokama, o vizualiniais aspektais kažkiek primena LEGO. Kadangi platforma suteikia galimybę jos nariams patiems, pasitelkiant platformoje pateikiamus įrankius, kurti savo virtualius pasaulius ir žaidimus bei drauge juos žaisti, „Roblox“ suteikia unikalią ir itin įtraukiančią žaidimo patirtį.

Be to, vartotojams draugiška aplinka ir platų interesų spektrą atspindintis žaidimų pasirinkimas taip pat smarkiai padidina platformos populiarumą. Socialinis elementas, leidžiantis žaidėjams bendrauti ir bendradarbiauti tarpusavyje, galimybė plėtoti kūrybiškumą ir įtraukiantys žaidimų variantai – visa tai artima vaikams ir nulemia „Roblox“ platformos žavesį.

 

Kompiuteriniai žaidimai – ne tik pramoga, bet reali nauda

Na, o ar „Fortnite“ ir „Roblox“ gali atnešti kokios nors naudos juos žaidžiančiam vaikui? Tėvams galbūt sunku tuo patikėti, tačiau šie žaidimai tikrai gali būti ne tik pramoga, bet ir padėti vystyti tam tikrus įgūdžius.

Visų pirma, tokius žaidimus žaidžiančiam vaikui tampa apskritai lengviau prisijaukinti technologijas ir sparčiau įsisavinti naujoves, o šiandieniniame pasaulyje tai yra nepaprastai svarbu. Ypač „Roblox“ atveju susipažįstama jau ir su pačiu žaidimų kūrimu, žaidimo procesas virsta savotišku įvadu į programavimą, skaitmeninį kūrybiškumą ir žaidimų industriją, pakloja technologijų pamatą. Gal tai netgi taps būsimo ateities užsiėmimo ar karjeros pradžia?

Paprastai žaidimų kalba yra anglų, todėl vaikai taip pat gali tiesiog nepastebimai pramokti šios kalbos ar sustiprinti jos žinias.

„Fortnite“ ir „Roblox“ taip pat prisideda prie bendrųjų įgūdžių ir svarbių asmeninių savybių ugdymo bei lavinimo: vaikai gali gerinti bendravimo ir darbo komandoje, strateginio ir kritinio mąstymo, problemų sprendimo įgūdžius, įpranta greičiau ir efektyviau reaguoti, savarankiškai priimti sprendimus, prisitaikyti prie greitai besikeičiančios aplinkos, mokosi neišsigąsti iššūkių ir juos įveikti.

Dėl socialinio aspekto žaidimai gali būti patrauklus variantas susirasti draugų ar palaikyti ryšį pasitelkiant virtualią aplinką tiems vaikams, kuriems sunkiau tą padaryti gyvai.

Žinoma, „Fortnite“ ir „Roblox“ gali nemenkai prisidėti ir prie kūrybiškumo bei vaizduotės lavinimo, skatinti smalsumą ir atvirumą. Vaikams gali tapti lengviau suvokti erdvę, jie mokosi istorijų pasakojimo, skaitmeninio pasaulio niuansų, naujovių pritaikymo, ieško įdomių, netradicinių sprendimų. Galimybė statyti įvairias struktūras „Fortnite“ ir jas prisitaikyti ne tik lavina kūrybiškumą, bet ir suteikia savarankiškumo bei sumanumo.

Dėl šių savybių žaidimai gali būti įtraukiami į mokymosi procesą, kad jį paįvairintų ir paverstų efektyvesniu.

 

Galimi žaidimų pavojai: ką būtina žinoti tėvams

Suprantama, kaip ir daugelis kompiuterinių žaidimų, „Fortnite“ ir „Roblox“ platforma turi ir savų minusų bei potencialių grėsmių.

Vienas iš dažnesnių tėvų būgštavimų yra pripratimas. „Fortnite“ ir „Roblox“ platformos žaidimai yra iš tiesų įtraukiantys ir azartiški. Pasiekus pergalę, norisi žaisti toliau, jei nepasiseka, vaikai trokšta mėginti iš naujo. O viena kova Fortnite“ žaidime trunka vidutiniškai 20 min. Tad laikas prie ekranų gali įspūdingai išsitęsti.

Na, o tai reiškia, kad lieka mažiau laiko realiam pasauliui ir bendravimui su žmonėmis jame, fiziniam aktyvumui, mokslams. Galiausiai tai gali paveikti mokymosi rezultatus, miego kokybę ir bendrą nuotaiką bei fizinę sveikatą, savijautą, vaikas gali tapti irzlus, jam darosi sunkiau susikaupti.

Kita žaidimuose slypinti potenciali grėsmė yra vaikams netinkamas turinys ir piktavališki spąstai, į kuriuos galima įkliūti. Tarkime, „Fortnite“ esminis žaidėjų tikslas yra išlikti gyviems, tad natūralu, kad kovojama iš visų jėgų ir stengiamasi sunaikinti kuo daugiau priešų, todėl nestinga agresijos ir tam tikra prasme smurtinio turinio. Tiesa, reikia pastebėti, kad „Fortnite“ kovose, skirtingai nei kituose tokio tipo žaidimuose, nėra kraujo imitacijų – nušautas priešas tiesiog išnyksta. Kalba žaidime nėra filtruojama, todėl taip pat gali pasitaikyti agresyvaus bendravimo, keiksmažodžių ir panašiai.

O štai „Roblox“ platformos atveju vieną didžiausių pavojų kelia tai, kad įvairių kategorijų žaidimai nėra filtruojami pagal amžių. Tai reiškia, kad gali pasitaikyti žaidimų su ryškiais smurto ar seksualinio pobūdžio elementais ar panašiais vaiko amžiui visiškai nepritaikytais dalykais.

Dėl „Roblox“ veikimo pobūdžio pasitaiko, kad piktų kėslų turintys vartotojai platformoje mėgina patalpinti vaikams visiškai nederantį turinį. Kadangi ne visada pavyksta iš karto tą aptikti ir pašalinti, pasitaiko atvejų, kai į platformą praslysta tik suaugusiems tinkamas turinys.

Žaidimai gali būti ir visai palanki terpė sukčiavimui ar patyčioms, mat vaikai žaisdami nemato, su kuo bendrauja – jie tik girdi balsą arba mato žinutes. Tad išlieka pavojus pakliūti į pokalbius su sukčiais ar kitų negerų ketinimų turinčiais asmenimis, patirti patyčias.

Nerimą tėvams gali kelti ir finansinis aspektas. Nors aptartos žaidimų versijos yra nemokamas, galima įsigyti papildomų funkcionalumų „Fortnite“ arba „Roblox“ valiutos, leidžiančios kurti savo žaidimus ar taip pat gauti papildomų funkcionalumų. Vadinasi, kyla grėsmė, kad, susiviliojęs pasiūlymais, vaikas gali neapskaičiuoti galimybių ir gerokai paišlaidauti. Be to, atsiranda vis daugiau „Roblox“ platformos naudotojų, kurie bando pavogti valiutą ir užsidirbti nelegaliai. Sukčių, bandančių išvilioti iš žaidėjų pinigus ir apsimetančių, kad pardavinėja aplinkos ar veikėjo papildymą, pasitaiko ir „Fortnite“.

 

Kaip elgtis tėvams?

Kaip matome, „Fortnite“ ir „Roblox“ pasižymi ir vaikams naudingais dalykais, ir tykančiais pavojais. Vargu, ar šiandieniniame pasaulyje pavyktų atplėšti vaikus nuo ekranų taip siekiant juos apsaugoti. Tad ką daryti tėvams, kad vaikai galėtų išnaudoti žaidimų teikiamas naudas, tačiau išvengtų grėsmių?

Žinoma, viskas prasideda nuo pagrindų: labai svarbu stiprinti tarpusavio ryšį, ugdyti vaiko pasitikėjimą tiek tėvais, tiek pačiu savimi, lavinti finansinį raštingumą, patiems tėvams neužmiršti gyvo bendravimo ir rodyti pavyzdį, domėtis vaiko pomėgiais ir veiklomis.

Kitas reikšmingas dalykas – pačių tėvų technologinis išmanymas. Tik vystydami jį ir domėdamiesi šiuolaikiniais žaidimais galėsite ne tik suprasti, ką vaikas veikia prie ekranų ir kokie potencialūs pavojai galėtų jo tykoti virtualioje erdvėje, bet ir atvirai ir suprantamai paaiškinti tą vaikui bei užtikrinti kaip įmanoma saugesnę žaidimų patirtį.

Tėvams gali praversti ir konkretūs praktiniai patarimai. Vienas jų – amžiaus, ekrano laiko ir tam tikrų funkcijų ribojimas. Rekomenduojama riboti „Fortnite“ žaidimui skiriamą laiką ir neužmiršti, kad šis žaidimas skirtas vaikams nuo 13 metų.

„Roblox“ platformoje galima užblokuoti pokalbių skiltį ir užtikrinti, kad vaikai negautų anoniminių žinučių. Be to, „Roblox“ platformoje tėvai gali nustatyti 4 skaičių PIN kodą, kurį reikia suvesti jungiantis – tokiu būdu galima kontroliuoti, kada vaikas žaidžia. Taip pat galima nustatyti ir limitą, kiek laiko per dieną vaikui galima praleisti šioje platformoje. Dar viena veiksminga apsaugos priemonė – istorijos tikrinimas. Galima patikrinti, kokius žaidimus vaikas žaidė ir kokius raktažodžius naudojo. Suprantama, siekiant vystyti tarpusavio pasitikėjimą, tą geriausia daryti drauge su vaiku.