Pastaraisiais metais, mokytojai, pediatrai ir tėvai daug kalba apie patyčių poveikį mūsų vaikams. Ar įstatymai, mokyklų programos gali kažką pakeisti?Nauja studija apie patyčias, kurioje per dešimt metų sudalyvavo 250 tūkstančių skirtingo amžiaus Merilendo valstijos moksleivių, suteikia vilties, kad situacija tikrai gali pagerėti.
Catherine Bradshaw, profesorė ir Virdžinijos universiteto prodekanė, viena iš studijos autorių, atskleidė, kad dešimt metų trukęs tyrimas parodė, jog patyčių moksleiviai patiria mažiau, mokykloje jaučiasi saugiau.
Psichologijos mokslų daktaras Stephen Leff sako, kad ši studija suteikia vilties, bet deja, nėra tiksliai žinomos to gerėjimo priežastys ir studijoje nebuvo tirtas įvykusių patyčių poveikis. Leff’as pabrėžė, kad ypatingai svarbu tirti kibernetinių patyčių poveikį, nes būtent kibernetinės patyčios gali sukelti labai negatyvių pasekmių: “kartais jos tampa mirtinomis”. Kibernetinės patyčios paliečia daug daugiau vaikų, be to, dažnai jos taip ir lieka kibernetinėje erdvėje – nėra pašalinamos.
2014 m. “JAMA Pediatrics” medicinos žurnale buvo publikuota studija apie patyčių poveikį. Joje buvo prieita prie išvados, kad patyčios turi tiesioginį ryšį tiek su savižudiškomis mintimis, tiek su bandymais nusižudyti. Net 20% visų paauglių ir jaunuolių savižudybės priežasčių yra patyčios.
Merilendo atvejis – išimtinis, nes kibernetinės patyčios toliau pandemiškai plinta, ypač tarp vyresniųjų klasių moksleivių. Dabar siekiama tirti, kokios priemonės galėjo nulemti patyčių sumažėjimui Merilende.
Profesorius Leff’as teigia, kad didžiausią teigiamą poveikį patyčių mažinimui daro programos, kurios orientuojasi į problemų sprendimą, empatijos ugdymą ir apima visą mokyklos bendruomenę: mokytojus, administraciją, moksleivius ir jų tėvus.
Ką gali padaryti tėvai?
· Pasikalbėkite su vaiku apie patyčias
· Pasikalbėkite ir sužinokite kokiais socialiniais tinklais naudojasi jūsų vaikas, prisijunkite ir jūs.
· Ribokite vaikų praleidžiamą laiką internete.
· Pasidomėkite kaip elgtis, jei jūsų vaikas susidūrė su kibernetinėmis patyčiomis.