Moksleivius kviečia nemokamai įgyti kibernetinio saugumo žinių: su grėsmėmis internete susiduria kiekvienas


Kiekvienais metais Lietuvoje stebimas didėjantis kibernetinių grėsmių skaičius, o ypač pažeidžiami yra vaikai ir nepilnamečiai. Anot kibernetinio saugumo eksperto Mariaus Pareščiaus, taip yra dėl įgūdžių ir žinių stokos – patiems vaikams sunku atskirti, kas internete yra tiesa, o kas – apgaulė. Dėl šios priežasties ekspertas savo patarimais dalinsis nemokamame „CodeAcademy Kids“ renginyje moksleiviams ir mokytojams, į kurį kviečiamos registruotis visos šalies mokyklos.

Grėsmių skaičius auga

Lietuvos Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) duomenimis, vien 2023 m. interneto karštąja linija RRT gavo 65 proc. daugiau pranešimų apie internete rastą galimai draudžiamą skleisti arba neigiamą poveikį nepilnamečiams darančią informaciją nei 2022 m.

Pasak M. Pareščiaus, net ir šie duomenys pilnai neparodo viso kibernetinių grėsmių, su kuriomis susiduria vaikai ir nepilnamečiai, masto – apie daugelį atvejų nepranešama, nes vaikai ir patys gali nesuprasti, kad atsidūrė grėsmingoje situacijoje.

„Didelė dalis vaikų internete paliekami be tinkamos apsaugos, o jų patirtys gali turėti ilgalaikių neigiamų pasekmių. Vaikai, nesuvokdami pavojaus, gali tylėti apie patirtas grėsmes, taip leisdami joms plisti ir daryti žalą kitiems. Ši situacija reikalauja skubių ir koordinuotų veiksmų. Būtina didinti suaugusiųjų, ypač tėvų ir globėjų, informuotumą apie kibernetines grėsmes ir mokyti juos praktinių įgūdžių, kaip apsaugoti vaikus internete. Taip pat svarbu ugdyti vaikų kritinį mąstymą ir skatinti juos atvirai kalbėtis apie savo patirtis internete, kad jie jaustųsi saugūs pranešti apie bet kokius įtartinus ar nemalonius incidentus”, – tikina M. Pareščius.

Ekspertui pritaria ir „CodeAcademy Kids“ vadovė Elita Kolpakaitė. Jos teigimu, kibernetiniai nusikalteliai nuolat tobulina savo metodus, todėl esamų apsaugos priemonių nebeužtenka. Būtent todėl svarbu nuolat atnaujinti saugumo priemones ir, svarbiausia, daugiau dėmesio skirti jaunimo švietimui bei informavimui apie kibernetines grėsmes.

„Šiandieninė skaitmeninė erdvė pilna galimybių, tačiau taip pat ir pavojų, ypač vaikams, kurie yra smalsūs ir dažnai nori išbandyti naujus dalykus. Saugumo trūkumas ir žinių stygius internete gali lengvai atvesti juos į pavojingas situacijas. Todėl svarbu, kad tiek suaugusieji, tiek vaikai suprastų kibernetinio saugumo pagrindus ir mokėtų saugoti savo asmeninę informaciją“, – sako E. Kolpakaitė.

Rūpintis saugumu turi ir tėvai, ir vaikai

Pasak ekspertų, vaikų saugumas internete yra bendra atsakomybė, kuriai svarbų vaidmenį atlieka tiek patys vaikai, tiek jų tėvai, mokytojai, valstybinės institucijos ir technologijų bendrovės.

Visų pirma, teigia E. Kolpakaitė, vaikai turėtų būti mokomi atpažinti kibernetines grėsmes, nesidalinti asmenine informacija ir nebijoti kreiptis pagalbos, o jų tėvai – aktyviai domėtis savo vaikų veikla internete, taikyti apsaugos priemones bei nuolat kalbėtis apie skaitmeninio pasaulio pavojus.

„Mokyklos ir pedagogai gali prisidėti organizuodami mokymų veiklas, integruodami kibernetinio saugumo temas į mokymosi programas. Tuo tarpu valstybės institucijos ir technologijų įmonės turi užtikrinti efektyvesnes apsaugos priemones, griežčiau kontroliuoti nepilnamečiams prieinamo turinio pasiekiamumą. Tik bendromis pastangomis galima sukurti saugesnę virtualią erdvę vaikams“, – įsitikinusi E. Kolpakaitė.

Apsisaugoti padeda kelios taisyklės

Pasak kibernetinio saugumo eksperto, norint saugiai naršyti internete ar socialiniuose tinkluose, vaikams bei jų tėvams pravartu žinoti pagrindines saugumo taisykles. M. Pareščius dalijasi keliais patarimais.

Stiprūs slaptažodžiai ir privatumo nustatymai. Naudokite sudėtingus, unikalius slaptažodžius kiekvienai paskyrai. Venkite lengvai atspėjamų žodžių ar asmeninės informacijos. Peržiūrėkite ir sureguliuokite privatumo nustatymus socialiniuose tinkluose ir kitose platformose. Apribokite, kas gali matyti jūsų asmeninę informaciją ir jautresnius įrašus.

Atsargumas su nepažįstamaisiais ir asmeninės informacijos apsauga. Mokykite vaikus niekada nebendrauti su nepažįstamaisiais internete ir jokiu būdu nesidalinti asmenine informacija – adresu, telefono numeriu ar mokyklos pavadinimu.

Atsargumas su nuorodomis ir priedais bei saugus naršymas. Venkite spaudinėti įtartinas nuorodas ar atidaryti nežinomus priedus, nes jie gali būti kenkėjiški. Mokykite vaikus atpažinti saugius tinklalapius (pavyzdžiui, tuos, kurie naudoja HTTPS protokolą) ir vengti įtartinų svetainių su neaiškiu turiniu.

Atviras bendravimas ir pranešimas apie incidentus. Sukurkite atvirą ir palaikantį dialogą su vaikais apie jų patirtis internete. Skatinkite juos pranešti apie bet kokius nemalonius ar įtartinus incidentus – kibernetines patyčias, netinkamą turinį ar kitus incidentus ne tik jums, bet ir atitinkamoms institucijoms ar platformoms.

Programinės įrangos atnaujinimai. Reguliariai atnaujinkite operacinę sistemą, naršyklę ir antivirusinę programinę įrangą, kad apsisaugotumėte nuo naujausių grėsmių.

Tėvų kontrolės įrankiai. Naudokite tėvų kontrolės įrankius, kad apribotumėte vaikų prieigą prie netinkamo turinio ir stebėtumėte jų veiklą internete.

Kviečia į nemokamą renginį

Atsižvelgdama į šios temos aktualumą, „CodeAcademy Kids“ organizuoja viešą nemokamą renginį „Interneto pavojai moksleiviams: kaip apsisaugoti?“. Balandžio 3 dieną Vilniuje vyksiančiame renginyje E. Kolpakaitė kartu su M. Pareščiumi aptars pagrindines interneto grėsmes, vaikų saugumą skaitmeninėje erdvėje bei dalinsis praktiniais patarimais, kaip atpažinti ir išvengti kibernetinių pavojų.

„CodeAcademy Kids“ aktyviai bendradarbiauja su mokyklomis, todėl į nemokamą renginį kviečiami tiek mokytojai, tiek moksleiviai, norintys sužinoti daugiau apie interneto pavojus ir kibernetinį saugumą.

Visi užsiregistravusieji galės stebėti renginio įrašą internetu, tačiau dvi atrinktos klasės bus pakviestos į gyvą renginį Vilniuje, kur jų lauks ne tik vertingos žinios, bet ir interaktyvios veiklos bei pramogos.

Pagrindinės renginio temos apims asmens duomenų apsaugą internete, saugų socialinių tinklų naudojimą, internetinius žaidimus, sukčiavimą internete, dirbtinį intelektą ir kitas moksleiviams aktualiausias temas.

Registruotis į nemokamą renginį moksleiviai ir jų mokytojai gali iki balandžio 2 d. „CodeAcademy Kids“ puslapyje: https://form.typeform.com/to/FQPYDK43