Moksleivių vasaros atostogos – ilsėtis ar lavintis?


Vaikams skirti įvairiausio pobūdžio edukaciniai užsiėmimai, vykstantys ne tik mokslo metų laikotarpiu, bet ir per vasaros atostogas, tampa vis paklausesni. Šie užsiėmimai padeda vaikams neužmiršti įgytų žinių ir toliau lavinti norimus įgūdžius. Be to, taip į vasaros atostogas įnešama šiek tiek struktūros ir naudingų veiklų.

O kokius vasaros užsiėmimus vaikams verta rinktis ir ar apskritai reikėtų tą daryti? Į šią temą ir pamėginkime pasigilinti ir tokiu būdu galbūt netgi atrasti sprendimą, praversiantį daugeliui tėvelių.

Moksleivių atostogos tėvams neabejotinai kelia nemažai iššūkių ir galvos skausmo. Juk norisi jų metu pasirūpinti kokybišku ir prasmingu atžalų laisvalaikiu. Viena vertus, trokštama, kad vaikai pailsėtų, atsipalaiduotų, nejaustų įtampos ir streso. Svarstoma, ar apskritai verta apkrauti besiilsinčius moksleivius papildomomis veiklomis.

Kita vertus, vasara – pakankamai ilgas laikotarpis, kurį norisi išnaudoti ne tik poilsiui, bet ir įvairioms lavinančioms veikloms. Tad šiuo atveju praverstų atkreipti dėmesį į tai, ką apie ugdymą vasaros atostogų metu sako ekspertai ir moksliniai tyrimai.

Vasaros būreliai – užimtos ir lavėjančios smegenys

Tiesą pasakius, šiek tiek nuobodžiavimo atostogų metu gali būti netgi labai į naudą. Tai padeda vaikui ugdyti kūrybiškumą, geriau pažinti save, suprasti, ko nori jis pats, o ne aplinkiniai. Be to, vasaros atostogų metu vaikai gali daugiau laiko praleisti gamtoje, mažiau dėmesio skirti ekranams.

Visgi tai jokiu būdu nereiškia, kad būtina visas vasaros atostogas skirti vien poilsiui. Juo labiau, jog edukacinių užsiėmimų svarba vasaros metu yra akivaizdi.

Visų pirma, šie užsiėmimai padeda vaikams išlaikyti jų smegenis užimtas ir dirbančias. Kaip rodo Jungtinių Valstijų mokslininkų tyrimai, jokia protine veikla vasaros metu neužsiimantys moksleiviai gali prarasti netgi apie trečdalį per mokslo metus įsisavintos informacijos. Tęsiant edukacinius užsiėmimus, užtikrinamas tęstinumas ir mokymosi įgūdžių palaikymas.

Reikia neužmiršti ir to, kad vasaros metu vaikai turi nepalyginamai daugiau laiko. Vadinasi, jie gali daugiau dėmesio skirti konkrečiai veiklai, atidžiau į ją įsigilinti ir taip sėkmingiau įsisavinti informaciją. Vasarą vaikai nejaučia mokslo metams būdingo spaudimo, todėl mokymasis siejasi su pozityviomis emocijomis ir potyriais.

Edukaciniai užsiėmimai vasaros metu taip pat leidžia vaikams nepamesti įprastos rutinos ir išvengti blaškymosi. Rutina naudinga tuo, kad vaikams suteikia saugumo ir stabilumo jausmą. Vasaros metu leidžiant vaikams atsipalaiduoti ir pailsėti, bet tuo pačiu išlaikant dalį įprastos rutinos, išvengiama didelio kontrasto tarp mokslo metų laikotarpio ir vasaros atostogų. Toks kontrastas vaikams nėra naudingas ir gali neigiamai paveikti jų emocinę, o kartais – netgi ir fizinę būklę.

Programavimo būreliuose išlaikoma lavinimo ir pramogų pusiausvyra

Tad kokie edukaciniai užsiėmimai vasaros metu galėtų geriausiai atitikti moksleivių poreikius? Pasirinkimų tikrai gausu, o atsižvelgti pirmiausia reikėtų į paties vaiko norus, pomėgius ir gabumus. Visgi galime panagrinėti vieną iš tikrai šaunių variantų – programavimo būrelius.

Programavimo būreliai paprastai išsiskiria tuo, kad juose nestinga žaidimo ir pramogos elementų, o tai yra itin reikšmingas vasaros atostogų edukacinio užsiėmimo aspektas. Vaikai ne tik įgyja itin svarbių techninių žinių, problemų sprendimo, komandinio darbo, netgi verslumo įgūdžių, lavina protą, gilina matematikos ir anglų kalbos žinias, bet ir ugdo kūrybiškumą bei vaizduotę.

Eksperimentavimas ir nuolatinis tinkamiausio sprendimo ieškojimas besimokant programuoti skatina pasitelkti ir ugdyti kūrybiškumą. Programavimo būreliai pasižymi įtraukiančiu ir smagiu mokymosi procesu, todėl vaikai juos lanko itin noriai ir su džiugesiu laukia naujo užsiėmimo.

Programavimo būreliai vaikams suteikia galimybę sukurti kažką savo – tai gali būti tinklalapis, aplikacija, kompiuterinis žaidimas ar netgi verslas. O dar smagiau, kad į šį realų projektą sėkmingai galima įtraukti ir kitus pomėgius.

Galimybė matyti aiškų darbo rezultatą vaikams suteikia pasitikėjimo savo idėjomis. Programavimo būreliuose vaikai mokosi įveikti iššūkius linksmai ir nenuobodžiai, patirdami daug džiaugsmo ir tiesiog pramogaudami.

Be to, programavimo būreliuose neapsieinama be komandinio darbo ir tiesiog nuoširdaus bendravimo. Juk kas gali būti smagiau nei kartu ieškoti sprendimo ar pademonstruoti draugams savo pastangų rezultatą!

Nuo žaidimų iki aplikacijų: kokį programavimo būrelį rinktis?

Programavimo būreliai patrauklūs ir tuo, kad galima rinktis iš įvairiausių variantų, atsižvelgiant į moksleivių amžių bei pomėgius. Tarkime, inovatyvaus švietimo akademija „CodeAcademyKids“ siūlo rinktis net iš septynių variantų.

Jauniausieji 8–10 metų amžiaus moksleiviai čia kviečiami mokytis kurti 3D žaidimus pasitelkiant „Unity“ žaidimų kūrimo platformą ir C# programavimo kalbą. Šiai veiklai išankstinės programavimo žinios nereikalingos: būtent būrelio metu vaikai ir įgis programavimo pagrindus, taip pat ugdys problemų sprendimo gebėjimus, aštrins logikos įgūdžius, lavins kūrybinį mąstymą, gerins matematikos, anglų kalbos žinias.

11–13 metų amžiaus moksleiviai gali rinktis netgi iš trijų užsiėmimų variantų. Animacijų ir garsų kūrimo programoje mokomasi sukurti spalvų ir garsų internetinės svetainės žaidimą. Užsiėmimų metu moksleiviai ne tik įgis techninių HTML, CSS ir „JavaScript“ žinių, bet ir tobulins kūrybiškumo bei problemų sprendimo įgūdžius.

Kitas variantas tokio amžiaus moksleiviams yra „Movie“ aplikacijos kūrimas. Šiuo atveju jau būtų gerai, kad jaunieji kūrėjai turėtų bazinių HTML, CSS ir „JavaScript“ žinių apie svetainės struktūros kūrimą. Moksleiviai sukurs veikiančią internetinę aplikaciją, kurioje realiuoju laiku iš filmų duomenų bazės užkraunami filmai pagal populiarumą arba paieškos raktinius žodžius. Vaikai įvaldys vieną svarbiausių programavimo įrankių – API (aplikacijų programavimo sąsają), leidžiantį svetainėje atvaizduoti nuolat atnaujinamą informaciją iš serverių.

Dar vienas vasaros būrelio pasirinkimas 11–13 metų amžiaus moksleiviams „CodeAcademyKids“ akademijoje yra „Calculator with Short Memory“ projektas. Būrelyje kuriama veikianti internetinė aplikacija, kurioje galima atlikti skaičiavimo funkcijas ir išsaugoti informaciją į laikinąją atmintį objektuose. Norintiems lankyti būrelį labai pravers bazinės HTML, CSS ir „JavaScript“ žinios.

Itin svarbu tai, kad šiame užsiėmime moksleiviai įvaldys vieną svarbiausių visoms objektinėms programavimo kalboms įrankių – klases, kurios yra neatsiejama visų objektinių programavimo kalbų (pavyzdžiui, PHP, C++, „Java“, C#) dalis. Todėl tai palengvins tolesnį objektinių programavimo kalbų mokymąsi.

Vyresniesiems – elektroninės prekybos ir aplikacijų subtilybės bei „Minecraft“ paslaptys

14–16 metų amžiaus jaunuoliai jau galės kibti į elektroninės prekybos svetainės kūrimo darbus. Visų tokios svetainės kūrybos subtilybių mokoma nuo nulio. Moksleiviai išmoks nuo nulio kurti svetainę „WordPress“ platformoje, išsirinkti ir įsigyti domeną bei hostingą, taip pat nepaprastai vertingų raktažodžių analizės ir dropshippingo pagrindų, kurjerių ir atsiskaitymo būdų integravimo, SEO, pažindinsis su „Facebook“ ir „Instagram“ rinkodara. Tikriausiai nereikia nė sakyti, kad šiame būrelyje ugdomas ir verslumas.

Tos pačios amžiaus grupės moksleiviai turi dar vieną galimybę – kurti teksto šifravimo aplikacijas, perprasti algoritmo sąvoka programavime ir realizuoti šifravimo moksle paplitusius „Caesar“, „RandSymb“ ir „RandKey“ algoritmus. Šiame būrelyje mokiniai ne tik pagilins žinias apie pagrindinius objektinio programavimo principus, bet ir ugdys gebėjimą dirbti savarankiškai bei grupėse ir lavins loginį mąstymą.

Na, o vyriausieji 15–17 metų amžiaus jaunuoliai laukiami „CodeAcademyKids“ akademijos „Minecraft“ žaidimo kūrimo mokymuose. Juose moksleiviai kurs 3D žaidimą, atkartosiantį pagrindines populiariojo „Minecraft“ žaidimo mechanikas. Besirenkantiems šį būrelį praverstų bazinės „Unity“ žinios ir C# programavimo pagrindai.

Visų „CodeAcademyKids“ akademijos vasaros būrelių trukmė yra iki trijų mėnesių, o užsiėmimai vyksta kartą per savaitę. Tokiu būdu palaikomas ritmas, tačiau taip pat paliekama užtektinai laiko moksleivių poilsiui ir kitoms veikloms. Programavimo užsiėmimus anksčiau jau lankiusiems moksleiviams tai yra puiki proga plėtoti ir įtvirtinti anksčiau jau įgytus įgūdžius, o tiems, kurie su programavimu dar nebuvo susidūrę – šaunus variantas su juo susipažinti neįpareigojančioje aplinkoje, kurioje nestinga atradimo džiaugsmo ir, žinoma, žaismingumo, o lavinimas derinamas su pramoga.