Dauguma tėvų namuose atlieka neoficialias IT vadybininko pareigas: stebi interneto vartojimo laiką, neleidžia žaisti kompiuterinių žaidimų – tad dažniausiai turi vartotojus, kurie nuolat yra nepatenkinti paslaugomis. Pagal Symantec kompanijos tyrimą, net 44% tėvų naudoja įvairias aplikacijas vaikų veiklos internete stebėjimui, 39% tikrina naršymo istoriją, 37 % riboja vaikų laiką praleidžiamą naršant internete, išjungdami maršrutizatorių.
Vaikų interneto vartojimo įpročius galima stebėti ir reguliuoti pasitelkiant tokias technologines priemones:
· maršrutizatoriaus išjungimas – padeda kontroliuoti laiką praleidžiamą internete;
· stebėjimo aplikacijų įrašymas planšetėse – turinio ir praleidžiamo laiko stebėjimui;
· saugos programinės įrangos (pvz.: antivirusinės programos) įdiegimas kompiuteriuose – leidžia stebėti, sustabdyti ir pašalinti žalingas programas, filtruoti paieškas.
Deja, šie būdai turi daugybę spragų, tad tenka pasitelkti ir kitas priemones: atimti iš vaikų konsoles, planšetes, telefonus, išjungti televizorių ar maršrutizatorių, kartais tenka ištrinti žaidimus ar programas, jei vaikai vietoje pamokų ruošimo tik pramogauja.
Nėra nuostabu, kad tėvai pasiremia technologijomis norėdami spręsti vaikų praleidžiamo laiko prie kompiuterio problemas, juk jie nežino kur kreiptis – sako Nick’as Shaw, generalinis Europos padalinio vadovas saugos įmonėje Norton.
“Susidūrę su auklėjimo problemomis, tėvai dažniausiai kreipiasi į savo tėvus patarimo, bet šiuolaikinės technologijos yra sritis, kurią dauguma mūsų išmano geriau nei mūsų tėvai. O vaikai kartais savo žiniomis lenkia ir mus.” N. Shaw teigia, kad technologijos tikrai gali padėti, bet su vaikais reiktų kalbėtis: pasikliauti vien technologijomis yra naivu.”
Dažnai vaikams priekaištaujame, kad reiktų daugiau matematikos užduočių spręsti, o ne žaisti žaidimus, bet ar kalbame apie saugumą internete ar apie antivirusinių programų naudojimą?
Tony Anscombe, saugumo ekspertas antivirusinėje kompanijoje Avast, sako: “Žinoma, reikia nustatyti vaikams naudojimosi internetu ribas, bet labai svarbu juos mokyti apie paprastus būdus tai daryti saugiai: paaiškinti, kas yra priimtina ir kas ne, kodėl reikia antivirusinių programų, kokia informacija internete ar socialiniuose tinkluose dalintis nereikia.” Jis sako, kad tokie pokalbiai gali vaikus apsaugoti ne tik nuo kibernetinių vagių, bet ir nuo kibernetinių patyčių. Taip pat, ekspertas pataria tėvams patiems išbandyti programėles, kurias naudoja jų vaikai – taip, tėvai patys gali patarti vaikui, ko nedaryti ar kokie pavojai jų gali tykoti.
Parengta pagal bbc.com