Kaip tėvai rinksis būrelius vaikams šį rudenį – dominuos užsiėmimai klasėse ar virtualūs būreliai?


Artėjant mokslo metų pradžiai, tėvai skuba ieškoti užklasinių veiklų savo atžaloms ir greitai užpildo vietas klasėse. Inovatyvaus švietimo akademijos vaikams „CodeAcademy Kids“ vadovė Aurelija Makselytė pastebi, jog vis daugiau tėvų savo atžalas leidžia į programavimo klases. Neradę tokio pobūdžio būrelių arti namų, nespėję užsiregistruoti į fizines klases ar sunerimę dėl antrosios koronaviruso bangos renkasi elektroninėje erdvėje vyksiančius virtualius programavimo būrelius.

Prieš kiekvieną rugsėjį išryškėja naujos vaikų būrelių tendencijos. Kasmet didžiausios paklausos sulaukiantys sporto būreliai šiemet ypatingai konkuruoja su šiuolaikiškomis užsiėmimų alternatyvomis – vis daugiau tėvų vaikams renka grafinio dizaino, programavimo arba STEAM būrelius. Kadangi šie dar nėra pasiekiami skirtinguose regionuose gyvenančioms šeimoms, o didžiųjų miestų klasėse vietos užpildomos itin greitai, ugdymo įstaigos siūlo išbandyti išpopuliarėjusias virtualias klases.

Programavimo akademija „CodeAcademy Kids“ rudenį lauks vaikų tiek klasėse, tiek virtualiose pamokose. Akademijos vadovės A. Makselytės teigimu, neatsižvelgiant į socialinę ir geografinę padėtį, kiekvienam vaikui turėtų būti sudarytos vienodos sąlygos įsitraukti į norimus užsiėmimus. Didžiuosiuose Lietuvos miestuose galima rasti 30 strategiškai patogiose vietose įsikūrusių „CodeAcademy Kids“ filialų, kuriuose dėstomos programavimo pamokos. Neradusiems būrelio aplink savo gyvenamąją vietą ar nespėjusiems užsiregistruoti į klasę, akademija pasiūlys alternatyvą – virtualius programavimo užsiėmimus.

„Nors vis daugiau vaikų nori mokytis programavimo, jaunos šeimos iš skirtingų Lietuvos regionų jaučia tokio pobūdžio būrelių stygių, – teigia A. Makselytė. – Tačiau su panašiomis bėdomis susiduria ir didmiesčiuose gyvenančios šeimos. Kartais būreliai yra per toli nuo namų ir sukelia papildomų problemų – vaikams juos savarankiškai pasiekti yra sudėtinga, o tėvai ne visada turi galimybių savo atžalas pristatyti į būrelį reikiamu laiku.“

Atsižvelgiant į vis dar esančią ekstremalią padėtį Lietuvoje, viešojoje erdvėje vis dažniau kalbama apie artėjančią antrąją pandemijos bangą, todėl A. Makselytė pataria tėvams pagalvoti, kuris būdas – virtuali klasė ar fizinis programavimo būrelis – bus tinkamiausias jų vaikams. 

„Nors mūsų akademija visada vykdė veiklą pasitelkiant tiesioginį kontaktą su vaikais, mes kelerius metus ruošėmės nuotoliniams programavimo mokymams, todėl paskelbus karantiną nusprendėme juos pradėti anksčiau nei buvo numatyta. Tiek per mūsų gyvavimo metus, tiek per paskutinius mėnesius sukaupėme neįkainojamą patirtį. Dėl to šiandien jaučiamės dar stipriau pasirengę artėjančiam mokslo metų sezonui ir kviečiame vaikus tiek į fizines, tiek į virtualias klases.“

Paskelbus karantiną, tiek formaliojo ugdymo įstaigos, tiek popamokinių būrelių organizatoriai privalėjo rasti greitą ir efektyvų sprendimo būdą tęsti veiklą ir taip užtikrinti savarankišką vaikų mokymąsi namuose. Tarp inovatyviausių sprendimų šalyje išryškėjo Vilniaus miesto savivaldybės inicijuotas projektas „Virtuali pamoka“ – įvairios organizacijos bei mokytojai kasdien dalinosi su vaikais vaizdo pamokomis pagal chemijos, matematikos, istorijos bei kitų mokykloje einamųjų dalykų programas, kurios iki šiol lengvai pasiekiamos internete. 

Neformaliame ugdyme prie netikėtų pokyčių greičiausiai prisitaikė technologiniai būreliai. Dar karantino pradžioje pristatę nuotolinius mechanikos, elektronikos, žaidimų kūrimo bei programavimo užsiėmimus, būrelių organizatoriai šiandien siūlo daug platesnį paslaugų profilį – vaikai, neberadę laisvų vietų klasėse, turi ir toliau lengvai prieinamą galimybę mokytis virtualioje erdvėje.

Šį pavasarį „CodeAcademy Kids“ pristatė nuotolinį programavimo būrelį „Virtuali klasė“, orientuotą į bet kuriame mieste ar šalyje gyvenančius moksleivius. Mokymų programa buvo inicijuota sulaukus didžiulio mokinių iš skirtingų Lietuvos regionų susidomėjimo bei ruošiama ne tik atsižvelgus į skirtingo amžiaus vaikų gebėjimus bei pomėgius, bet ir įvertinus ateities perspektyvas technologijų rinkoje. Moksleivių užsiėmimai buvo skirstomi pagal amžiaus grupes – mažiausieji pradėjo mokytis nuo žaidimų bei animacinių filmų programavimo, o vyresnieji jau kūrė savo pirmuosius internetinius puslapius.

Naudojimasis kompiuteriu nebūtinai turi daryti neigiamą įtaką vaikams – dažnai technologijas pasitelkiantis vaikas gali užsiimti jį dominančia bei lavinančia veikla, kuri ne tik formuos jo asmenybę, bet ir padės atrasti savo stipriąsias puses. „Mūsų pamokose vaikai mokosi ne vien kodavimo – jie dirba su skirtingomis programavimo platformomis bei kalbomis, kurios padeda lavinti kūrybiškumą, loginį vaiko mąstymą bei problemų sprendimo įgūdžius“, – teigia A. Makselytė.

„CodeAcademy Kids“ programavimo būreliuose mokinių grupės sudaromos itin sparčiai, dėl to susidomėję tėvai raginami iš anksto rezervuoti vietą savo vaikui. Nespėjusieji ar aplink savo gyvenamąją vietą neradę būrelio yra kviečiami registruotis į nuotolinius programavimo užsiėmimus „Virtuali klasė“, kurie pritraukia vis daugiau lietuvaičių mokinių iš Belgijos, Danijos, Norvegijos bei Jungtinės Karalystės.