Kaip sudominti vaikus programavimu?


Jei esate programuotojas, tikriausiai sutiksite – nelengva paaiškinti seneliams, ką gi veikiate darbe. Programavimas vyresnės kartos atstovams vis dar yra nepažįstamas, naujas dalykas, nors, iš tiesų, programuojame jau daugiau nei du šimtus metų.

Pirmąjį programavimo algoritmą dar 1842 m. ar 1843 m. sukūrė Ada Lovelace, nors tą logaritmą atkurti įmanoma ir šiais, kur kas labiau pažengusiais programavimo laikais, pats algoritmas nebuvo panaudotas praktiniais tikslais.

Jei norime sudominti vaikus programavimu, turime iš pradžių patys suprasti, kodėl šiandien programavimas yra toks svarbus. Iš tiesų, programavimas primena mokymą, tik šiuo atveju konkrečios užduoties mokote kompiuterį, o kompiuteris jus supras ir jūsų klausys tik tuo atveju, jei mokėsite programavimo kalbą. Bėgant metams programavimo kalba keitėsi, tad vargu ar kas nors suprastų, kas buvo užprogramuota prieš 60-imt ar 70-imt metų. Iš pradžių programavimo kalba nė iš tolo nepriminė anglų kalbos, tačiau siekiant palengvinti programuotojų ir programavimo mokytojų darbą, dabar šios kalbos beveik sutampa. Vis daugiau žmonių geba naudotis kompiuteriais, suprasti jų kalbą, o kompiuteriai užima vis didesnę mūsų gyvenimo dalį.

Šiuo metu esama įvairių programavimo kalbų: vienos – specialios, o kitos – bendros, tinkančios daugeliui užduočių atlikti. HTML, CSS, ir JavaScript programavimo kalbos naudojamos internetiniam tinklui (World Wide Web) plėsti, statistikai – R, Python ir SAS, AutoCAD programavimo kalbą įvaldę inžinieriai, o C++, Java ir kt. gali būti naudojamos įvairioms programoms kurti.

Šiais laikais praktiškai kiekvienam verslui plėtoti būtinas kompiuteris, tad įmonėms visame pasaulyje vis labiau reikalingi programuotojai. Ateityje, panašu, programuotojų poreikis dar labiau išaugs, todėl prieš patenkant į darbo rinką, mūsų vaikams naudinga mokytis programavimo.

Programavimas – ne tik technologijoms

Programavimui tik pradėjus žengti pirmuosius žingsnius, juo naudojosi tik technologijų specialistai, bet dabar padėtis pasikeitė ir dažniausiai programuotojų ieško medicinos, valdžios, finansų ar kitos institucijos.

Keičiasi ir pats programavimo principas – dabar programinės įrangos atstovai rūpinasi užtikrinti, kad būtų lengva mokytis programavimo, štai „Bubble“, „Zeroqode“ ar „Sparkster“ pasistengė, kad programuojant užtektų žinoti šnekamąją anglų kalbą ir mokėti perkelti elementus iš vieno lango į kitą.

Kuo daugiau žmonių mokės programuoti, tuo labiau pigs programuotojų paslaugos – kai kuriems visai paranku, kad programavimas plačiajai visuomenei taip ir liktų tamsus miškas, bet mes siekiame, kad programuotų kuo daugiau žmonių.

Kodėl turime įtraukti jaunąją kartą?

Šiais laikais nemažai darbdavių ieško vienokių ar kitokių specialistų, kurie be savo specialybės dar mokėtų ir programuoti bei yra pasiryžę tokiems specialistams ir mokėti daugiau. Vis daugiau atsiranda ir programavimo  kursų, mokyklų ar įvairių seminarų, kuriuose žmonės mokomi programuoti, o tai taip pat liudija, kad programuotojų poreikis – didžiulis.

Mokyklose taip pat vis daugiau mokoma programavimo. Panašu, kad ateityje programuoti bus taip pat svarbu kaip skaityti ar rašyti, tad vaikus mokyti programuoti tiesiog privalu.

O kaip juos sudominti? Kaip mokyti vaikus programuoti? Pateikiame kelis patarimus:

Neskubinkite įvykių

Ypač taikytina mokant mažus vaikus. Jei apie programavimą pasakosite nuobodžiai, sausai, pateiksite daug teorinės medžiagos, vaikams tai tebus dar viena nuobodi pamoka mokykloje. Pabandykite vaikus kviesti į magišką programavimo pasaulį, leiskite jiems žaisti, krapštyti, patiems ieškoti išeičių, laužyti daiktus – taip jie išmoks sukurti naujus.

Smalsumas – jūsų draugas

Vaikams nieko nereikš, jei pasakysite, kad jie turi mokytis programavimo, nes ateityje jiems to prireiks darbe. Vaikams turi būti smalsu išbandyti programavimą, juos turi dominti technologijos – taip paskui jie ieškos smalsumą patenkinančio darbo.

Kuo anksčiau, tuo geriau

Technologijos šiais laikais vystosi itin sparčiai ir net maži vaikai jau gali naudotis kai kuriais technologiniais sprendimais, todėl svarbu kuo anksčiau sudominti vaikus programavimu bei jų mėgstamu išmaniuoju įrenginiu iš esmės, ne tik žaidimų tikslais. Anksti sužadintas smalsumas neišblės visą gyvenimą, vaikai norės ir toliau programuoti.

Programuoti turi būti linksma

Programuoti vaikai turi būti mokomi žaidimo forma, programuoti jiems turi būti įdomu, antraip jie nenorės to daryti. Neapkraukite vaikų nereikalinga teorine informacija, leiskite jiems žaisti ir patirti. Svarbiausia, kad vaikams būtų linksma.

Ateities programuotojai

Anksti pradėję vaikus mokyti programavimo, ateityje dėl to tik pasidžiaugsime. Akivaizdu, kad programavimas – reikšminga ateities pasaulio dalis, tad logiška, kad ruošiame jaunąją kartą ateičiai.

 

Galime padėti sudominti vaikus programavimu. Daugiau informacijos apie būrelį, skirtą 5 – 18 amžiaus vaikams ir moksleiviams, rasite čia