Kaip pasaulyje minima Vaikų diena?


1954 m. Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje nutarta, kad viena diena per metus turi būti skirta vaikams, oficialiai ta diena – lapkričio 20 d. Vis dėlto, kiekvienai šaliai leista savo ruožtu pasirinkti tinkamiausią vaikų šventės dieną. Lietuvoje Tarptautinę vaikų gynimo dieną minime birželio 1 d. O kaip Vaikų diena minima kitose pasaulio šalyse?

Japonija

Japonai Vaikų dieną (Kodomo no hi) mini gegužės 5 d. Šeimos susirenka leisti spalvotų karpių formos aitvarų, nes šios žuvys japonų kultūroje simbolizuoja ryžtą ir energiją. Japonai namus tą dieną puošia samurajų figūrėlėmis – samurajai simbolizuoja stiprybę ir drąsą. Vaikai gardžiuojasi į ažuolo lapus įvyniotais lipnių ryžių pyragėliais (Kashiwa-mochi) ir dalyvauja visoje šalyje vykstančiuose renginiuose, pavyzdžiui, tradiciniuose japonų spektakliuose. Tokijuje taip pat rengiama „Vaikų olimpiada“, į kurią kasmet susiburia tūkstančiai mažųjų sportininkų.

Meksika

Vaikų diena (El Dia del Niño) Meksikoje švenčiama balandžio 30 d. Meksikiečiai vaikai dalyvauja renginiuose mokyklose, parkuose ir kitur. Vaikai tądien neturi pamokų – vietoj to klasėse rengiami smagūs žaidimai ir vakarėliai. Skambant gyvai muzikai vaikai žaidžia tradicinius žaidimus, vyksta ir lėlių teatro spektaliai. Vaikų dieną meksikiečiai vaikai kasmet laikosi tradicijos: dainuoja dainą tarp pirštų sukdami į karštą šokoladą įsmeigtą medinį pagaliuką (molinillo), o tada šokoladą išgeria pusryčiams.

Tailandas

Vaikai Tailande – pats brangiausias turtas, tad antrąjį sausio šeštadienį minint Nacionalinę vaikų dieną siekiama tai jiems parodyti bei dar kartą pabrėžti, kad visuomenė už juos atsakinga. Tailando vaikai tą dieną gali nemokamai naudotis viešuoju transportu, nemokamai
lankytis pasilinksminimų parkuose ar zoologijos soduose, Vyriausybės rūmuose bei Kariuomenės, karinio jūrų laivyno ir oro pajėgų bazėse, kur vaikams leidžiama iš arčiau susipažinti su Karališkųjų Tailando oro pajėgų orlaiviais.

Turkija

Nacionalinė suveneriteto ir vaikų diena Turkijoje minima balandžio 23 d. Tądien vaikai užima Turkijos parlamento salę ir vieną dieną simboliškai valdo šalį: išsirenka prezidentą, kuris į tautą kreipiasi TV eteryje. Viso pasaulio vaikai raginami dalyvauti gausybėje šalyje vykstančių renginių ir juose pasirodyti apsirengus savo tautiniais drabužiais – siekiama, kad vaikai pajustų kultūrų įvairovę. Lietuvoje gal ir neturime ypatingų Tarptautinės vaikų gynimo dienos tradicijų, bet kiekvienas galime kurti savo tradicijas. Nepamirškime paminėti šios gražios šventės!