Ar kada nors susimąstėte, kaip dažnai susiduriame su dirbtiniu intelektu (DI)? Balsu valdomi asistentai, išmaniosios rekomendacijos, žaidimų algoritmai – visa tai naudojame kasdien. „CodeAcademy Kids“ vadovė Elita Kolpakaitė pabrėžia, kad vaikus verta jau dabar supažindinti su DI, nes šios technologijos supratimas taps esminiu įgūdžiu ateities darbo rinkoje.
Įsivaizduokite pasaulį, kuriame vaikai gali susitelkti į savo aistras ir kūrybiškumą, o technines užduotis už juos atlieka mašinos. Dirbtinio intelekto įrankiai suteikia naujų galimybių švietimo sistemoje ir skatina persvarstyti, kaip turėtų vykti mokymas DI amžiuje. Jau dabar Lietuvos aukštosiose mokyklose į mokymosi procesą integruojami DI žinių avatarai. Ši tikrovė gali būti bauginanti, tačiau ji taip pat kupina galimybių, kuriomis gali pasinaudoti vaikai, tinkamai išmokę naudotis šiomis technologijomis.
„Švietimo kontekste DI suteikia vaikams galimybę nukrypti nuo tradicinių mokymosi modelių. Jis sukuria patirtį, pritaikytą prie jų asmeninių mokymosi stilių, o tai gerina jų kūrybinius, kritinio mąstymo ir problemų sprendimo įgūdžius. Be to, dirbtinio intelekto žinios ir įgūdžiai atveria daug ateities karjeros galimybių“, – sako „CodeAcademy Kids“ vadovė E. Kolpakaitė.
5 DI privalumai, kurie padės vaikams pasiruošti ateities rinkoms
Reaguodami į dirbtinio intelekto padiktuotus pokyčius, „CodeAcademy Kids“ siūlo būrelius vaikams ir jaunuoliams, kurie padeda veiksmingai išnaudoti laiką prie kompiuterio ir tuo pačiu įgyti naujų įgūdžių.
Vaikai gali rinktis iš įvairių programų, kuriose integruotos dirbtinio intelekto technologijos. 13–16 metų paaugliams siūlomi „Dirbtinio intelekto startas nuo Python iki AI projektų“ ir „Kūrybos variklis: Interaktyvūs žaidimai su Unity“ būreliai. Savo ruožtu 11–13 metų vaikams skirta programa „Žaidimų architektai: Kurk su Unity“.
Tad kokie yra dirbtinio intelekto privalumai ir kaip šios programos padeda moksleiviams įgyti reikalingų įgūdžių bei pasiruošti ateities darbo rinkai?
Skaitmeninis raštingumas
„Dirbtinio intelekto startas nuo Python iki AI projektų“ programoje vaikai mokosi dirbtinio intelekto pagrindų, kurti bei treniruoti kalbinius modelius, tokius kaip chat bot’ai. Tokie praktiniai projektai leidžia moksleiviams sukurti savo dirbtinio intelekto įrankius, panašius į populiarųjį „ChatGPT“, įgyti pasitikėjimo savimi ir supratimą, kaip DI gali būti naudojamas kasdieniame gyvenime ir profesinėje veikloje.
„Vaizdo įrašų ir socialinių tinklų amžiuje skaitmeninis raštingumas yra kaip niekad svarbus. Gilindamiesi ir mokydamiesi apie dirbtinį intelektą, vaikai įgyja ne tik technologinį raštingumą, bet ir supranta, kaip veikia įvairios technologijos ir kaip jas galima taikyti kasdienėje veikloje“, – teigia „CodeAcademy Kids“ vadovė.
Kritinis mąstymas
DI suteikia unikalią galimybę tiek moksleiviams, tiek mokytojams pagerinti mokymosi patirtį, sutelkiant dėmesį į kritinio mąstymo įgūdžių ugdymą. Tai reiškia, kad naudodami DI, vaikai mokosi analizuoti ir vertinti didelius duomenų kiekius, suprasti modelių veikimą ir interpretuoti rezultatus, o tai padeda lavinti jų kritinį mąstymą ir gebėjimą priimti informuotus sprendimus.
Pavyzdžiui, mokytojai galėtų paskatinti mokinius pasinaudoti „ChatGPT“, kad šis programa įvertintų ir pateiktų atsiliepimus apie jų atliktus darbus. Tokiu būdu būtų siekiama naudotis DI kaip pagalbine priemone ugdant kritinį mąstymą – moksleiviai išmoktų įvertinti ir suprasti iš dirbtinio intelekto gautą grįžtamąjį ryšį, patikrinti faktus.
„Labai svarbu mokinius parengti ateičiai su DI. Tokioje ateityje labai gerai išvystyti kritinio mąstymo įgūdžiai kartu su minkštaisiais įgūdžiais ir kitais XXI a. reikalingais įgūdžiais bus lemiami veiksniai, kurie atskirs žmogaus intelektą nuo dirbtinio intelekto ir atitiks ateities darbo jėgos poreikius“, – tvirtina E. Kolpakaitė.
Problemų sprendimas
Kritinis mąstymas neatsiejamas ir nuo problemų sprendimų įgūdžių. Vaikams skirtose dirbtinio intelekto pamokose dažnai būna užduočių ir scenarijų, kuriose loginis mąstymas derinamas su problemų sprendimu.
Pavyzdžiui, būrelyje „Žaidimų architektai: Kurk su Unity“ paaugliai, kad sukurtų dinamiškus žaidimus programuoja, ieško vizualiai patrauklių bei techniškai sudėtingų sprendimų. Kiekviena klaida tampa pamoka, reikalaujančia patobulinti savo programavimo metodą. Tam jie pasitelkia „ChatGPT“, kuria ir pritaiko žaidimų veikėjų balsus su balso sintezės įrankiu „Murf“, integruoja realaus pasaulio duomenis su GPS technologija.
Mokiniui tobulėjant, didėja iššūkių sudėtingumas, taip užtikrinant nuolatinį jų analitinių gebėjimų augimą.
Kūrybiškumas
Dirbtinis intelektas suteikia vaikams galimybę kurti unikalius projektus, kaip, pavyzdžiui, personalizuoti chat bot‘ai arba interaktyvūs žaidimai. Tai skatina kūrybiškumą ir leidžia vaikams išbandyti savo idėjas praktikoje.
Tai jie gali padaryti programoje „Kūrybos variklis: Interaktyvūs žaidimai su Unity“. Čia moksleiviai įtraukiami į dinamišką žaidimų kūrimo pasaulį, naudojant „Unity“ – vieną iš pasaulyje populiariausių žaidimų kūrimo variklių. Šiame būrelyje jie mokosi ne tik kurti žaidimus ar dirbti su C# programavimo kalba, bet ir įgyja supratimą apie DI bei kitus įrankius, tokius kaip „OpenAI“, „ChatGPT“ ir „DREAM by WOMBO“.
Naudodamiesi šiomis priemonėmis vaikai turi išmokti efektyviai komunikuoti, savo viziją išmokti ne tik papasakoti, bet ją perteikti techniškai ir vizualiai žaidime.
Etika ir atsakomybė
DI privalumai apima personalizuotą mokymąsi, kūrybiškumo skatinimą ir kritinio mąstymo ugdymą, padedant vaikams įgyti reikalingų įgūdžių ir prasmingai praleisti laiką. Tačiau taip pat svarbu vaikus mokyti suprasti privatumo svarbą, atsakingai naudotis DI įrankiais ir kritiškai vertinti mašinų generuojamą informaciją.
„Mūsų programos pabrėžia etikos svarbą dirbant su DI. Mokydami vaikus atsakingai ir etiškai naudoti šias technologijas, mes prisidedame prie jų sąmoningumo formavimo ir geresnio technologijų naudojimo ateityje“, – teigia E. Kolpokaitė.
Šios žinios ir įgūdžiai ne tik padeda geriau suprasti šiuolaikines technologijas, bet ir ruošia sėkmingai ateičiai, kurioje dirbtinis intelektas vaidins vis svarbesnį vaidmenį, todėl mokytis verta jau dabar.