7 nemokamos programavimo kalbos, kurios išmokys vaikus programuoti


Vaikams patinka programuoti, jei jie to mokosi smagiais būdais

Programuotojas – paklausi ir pelninga profesija, todėl dauguma tėvų norėtų, kad būtent šiuo keliu pasuktų jų vaikai. Tad nuo ko pradėti, norint, kad vaikai išmoktų programuoti? Galima išbandyti specialiai vaikams skirtas programavimo kalbas.

  1. Scratch

Scratch yra nemokama vaikiška programavimo kalba, kurią kuria MIT Lifelong Kindergarten Lab. Ją sudaro įvadinės pamokos, instrukcijos tėvams ir stipri naudotojų bendruomenė. Yra netgi kortelės, kurios padeda mokytis Sratch programavimo koncepcijos nesant prie kompiuterio.

Kad vaikams ir tėvams būtų smagiau, Scratch yra paremta blokų statyba, kuomet reikia sulipdyti programavimo komponentus – veiksmus, įvykius, operatorius. Kiekvienas blokas yra tokios formos, kad jį galima prijungti tik prie jam tinkamo objekto. Pavyzdžiui, pasikartojančios kilpos yra tokios formos kaip šonu paversta raidė „U“ – tam, kad žinotumėte, jog tarp tokio elemento pradžios ir pabaigos dar reikia įterpti bloką. Su Scratch galima kurti animacijas ir žaidimus iš esamų arba savo įkeltų paveiksliukų, veikėjų. Šią kalbą galima naudoti prisijungus prie interneto arba be jo. Vaikai taip pat gali pasidalinti savo kūriniais virtualioje Scratch bendruomenėje.

Scratch yra nemokama ir nuolat vystoma, todėl dažnai tampa pirmu pasirinkimu tarp vaikiškų programavimo kalbų. Be to, jos principus dažnai perima naujų vaikiškų programavimo kalbų kūrėjai.

Kokio amžiaus vaikams rekomenduojama: 8-16 m.

Techniniai reikalavimai: kompiuteris su Mac OS, Windows arba Linux programine įranga.

  1. Blockly

Blocky yra Google sukurta ir patobulinta Scratch versija, kurioje viskas irgi paremta blokų konstravimu, tik jos užrašytą kodą galima perkelti į įvairias programavimo kalbas – JavasScript, Python, PHP, Lua ir Dart. Todėl ši programa ne tik išmoko vaikus sujungti vizualiai tinkančius blokus, bet ir suteikia daugiau galimybių.

Jungdamas blokus, šone visada galima matyti programavimo kodą, taip pat galima eigoje pasikeisti kalbą ir taip suprasti, kuo skiriasi skirtingų programavimo kalbų sintaksė. Dėl to su Blockly mokytis programavimo gali skirtingo amžiaus vaikai ir netgi suaugusieji, kuriems, pavyzdžiui, nepatiko Scratch naudojami vaikiški piešinėliai.

Google šiuo metu dirba su MIT, ketinama sukurti naują Scratch versiją, kuri jau būtų paremta Blockly platforma. Blockly pagrindu yra sukurtas Android App Inventor, kuriuo galima kurti Android programėles. MIT perima šio Google projekto kontrolę, nes Blockly, priešingai nei Scratch, nėra iki galo išvystytas ir neturi tiek daug įvadinių pamokų. Todėl rekomenduojama šią programą naudoti vyresniems vaikams, o jeigu naudoja jaunesni, tuomet juos atidžiau prižiūrėti. Vis dėlto, Blockly ateityje, atrodo, pravers įvairaus amžiaus pradedantiems programuotojams.

Kokio amžiaus vaikams rekomenduojama: 10 m. ir vyresniems.

Techniniai reikalavimai: Kompiuteris su Windows, Mac OS arba Linux programine įranga.

  1. Alice

Alice yra trimatis programavimo įrankis, skirtas mokytis objektiškai orientuotų kalbų, pavyzdžiui, C ++, pagrindų. Jungdami blokus ir taip programuodami kameros judėjimą, trimačius modelius ir įvairias scenas vaikai kuria žaidimus arba animacijas.

Scratch programa gali atrodyti šiek tiek perkrauta, o štai Alice yra pakankamai aiški – viskas paremta imk ir tempk (drag and drop) principu, lengvai veikia mygtukas „play“. Programas Alice vadina metodais, o šie gali būti konvertuoti į Java aplinkas, pavyzdžiui, NetBeans, todėl nuo vizualaus blokų dėliojimo galima pereiti prie standartinių programavimo kalbų.

Alice kuria Carnegie-Melon universitetas. Alice tinklapis dar nėra išblizgintas, tačiau ir pati programa dar tiriama bei vystoma.

Pastaba: jei instaliuosite Alice Mac kompiuteryje, jums pirmiausiai reikės sutvarkyti saugumo nustatymus čia: System Preferences: Security and Privacy: Allow apps downloaded from: Anywhere.

Kokio amžiaus vaikams rekomenduojama: 10 m. ir vyresniems.

Techniniai reikalavimai: Kompiuteris su Windows, Mac OS arba Linux programine įranga.

  1. Swift Playgrounds

Swift yra programavimo kalba, su kuria kuriamos iOS programėlės. O Swift Playgrounds yra iPad‘ui skirtas žaidimas, kuris vaikus išmoko programuoti su Swift. Iš Apple šį žaidimą galima parsisiųsti nemokamai ir jam nereikia jokių pradinių programavimo žinių.

Žaidime yra daug pamokų, per kurias galima išmokti skirtingų Swift komandų, pavyzdžiui, kaip veikėją vardu Byte vesti per trimatę erdvę. Nors šiam žaidimui programavimo žinių nereikia, vaikai turi mokėti skaityti ir suprasti mokymų medžiagą ir būti atkaklūs, kol išsprendžia problemą. Imk ir tempk principas leidžia išvengti klaidų, tačiau pats žaidimas neblokuoja blokų, jei jungiate neteisingus. Kai vaikas įgunda šiame žaidime, jis gali pradėti kurti programėles su Swift.

Kokio amžiaus vaikams rekomenduojama: 10 m. ir vyresniems.

Techniniai reikalavimai: iPad.

  1. Twine

Vaikams, kurie mėgsta kurti žaidimus ir jų siužetus, tačiau baiminasi techninių programavimo detalių, galite pasiūlyti išbandyti Twine.

Twine yra programėlė, skirta kurti ne linijinius siužetus.  Ją naudoja įvairiausio amžiaus vartotojai, tarp kurių labai daug suaugusių ir mokytojų. Twine nemoko kodų, vietoje jų, programėlė aiškina kaip struktūrizuoti ir pristatyti ne linijinius žaidimus ir siužetus.

Panašiai kaip tinklapius, Twine siužetus sudaro tekstiniai ir vaizdiniai puslapiai. Yra rodomi susiję puslapiai, kiekvieną galima keisti tekstais, nuorodomis ir paveiksliukais. Ši programėlė labiausiai tinka kurti nuotykių žaidimus, kur kiekvienas veikėjo pasirinkimas gali sukurti vis kitokią istoriją.

Nors ši programėle ir neišmokins programuoti, ji suteiks daug planavimo ir dizaino įgūdžių, kurie yra būtini žaidimų dizaineriams ir siužetų kūrėjams. Naudoti programėlę paprasta, nes yra wiki pagalbos centras, mokymų medžiaga, o bendruomenė itin aktyvi. Twine galima naudoti prisijungus prie interneto arba atsisiųsti ir naudoti  programėlę neprisijungus.

Kokio amžiaus vaikams rekomenduojama: 12 m. ir vyresniems.

Techniniai reikalavimai: kompiuteris su Windows, Mac OS arba Linux programine įranga.

  1. LEGO Mindstorm robotika

Yra dar vienas būdas mokytis programuoti – panaudojant robotiką. Vaikams patinka mintis, kad jie suprogramuos daiktą, kuris naudojamas realiame pasaulyje. Robotikos rinkinių ir kalbų yra įvairiausių, tačiau daugiausiai vartotojų turi ir vaikams vizualiai patraukliausia yra LEGO Mindstorm sistema.

Programavimo aplinką galima parsisiųsti nemokamai, tačiau norint naudoti LEDO Mindstorms rinkinius reikės turėti prisijungimą. Tai nereiškia, kad būtinai reikės jį pirkti, nes kai kurios mokyklos moksleiviams juos suteikia nemokamai. Taip pat galima susirasti arčiausiai jūsų esančią First LEGO League komandą.

LEGO EV3 programinė įranga veikia kompiuteriuose ir planšetėse. Panašiai kaip Scratch ir Blockly čia yra naudojama blokų sistema. Tik blokeliai čia yra LEGO kaladėlės, o statyba vyksta horizontaliau ir yra panaši į diagramą. Naudotojai įvairius LEDO Mindstorms kūrinius konstruoja iš skirtingų veiksmų, įvykių ir kintamųjų sekų. Nors ši programavimo kalba yra pakankamai aiški jaunesniems vaikams, vyresniems ir suaugusiems tai gali būti tikras iššūkis – sykį Google rėmė LEGO programavimo renginį technologijų konferencijoje, skirtoje programuotojams.

Be savos LEGO Mindstorms programavimo aplinkos, LEGO naudoja ir atviro kodo Linux branduolį, kuris gali būti modifikuotas naudojant tradicines programavimo kalbas, pavyzdžiui Python arba C++.

EV3 programavimo kalba veikia su Mac, Windows, Android ir iOS.

Kokio amžiaus vaikams rekomenduojama: 10 m. ir vyresniems, jaunesniems vaikams reikės daugiau priežiūros.

Techniniai reikalavimai: kompiuteris su Mac OS arba Windows, planšetė su Android arba iOS.

  1. Kodu

Kodu yra Microsoft žaidimų kūrimo programėle, skirta Xbox 360. Windows skirta versija yra nemokama, tačiau Xbox 360 versija kainuoja 4.99 JAV dolerio. Su šia programėle vaikai gali mėgautis ir kurti trimačius žaidimus.

Kodu grafika yra įtraukianti, o programuoti galima naudojant Xbox žaidimų pultą. Kodu versijos, kuri tiktų Xbox One nėra ir jos išleisti neplanuojama. Tačiau Xbox ir Windows versijos yra pilnai išvystytos. Šiame sąraše Kodu yra vienintelė senoviškesnė priemonė mokytis programuoti.

Kokio amžiaus vaikams rekomenduojama: 8-14 m.

Techniniai reikalavimai: Windows 7 arba senesnė versija, Xbox 360.

Kitos galimybės internete

Jeigu nė viena iš šių programavimo kalbų netinka arba jūsų vaikas nori išbandyti ką nors naujo, siūlome pažvelgti, kokių galimybių mokytis programuoti yra internete: https://www.lifewire.com/best-resources-for-learning-to-code-online-4140687

Vyresni vaikai gali pradėti iškart nuo standartinių programavimo kalbų: Python, Java arba Ruby. Nemokamas pamokas pradedantiesiems internete taip pat siūlo Khan Academy ir Codecademy.

Motyvuotiems vyresniųjų klasių moksleiviams gali būti įdomu pabandyti kurti Minecraft Mod‘us. Unity 3D žaidimų sąsaja irgi yra geras būdas pradėti kurti trimačius žaidimus naudojant įvairias priemones internete. Tik nepamirškite, kad programavimas iš tiesų yra varginantis užsiėmimas, kuris reikalauja daug bandymų, klaidų taisymo ir trikdžių šalinimo. Todėl labai svarbu, kad tėvai būsimiems programuotojams įpūstų ryžto ir atkaklumo.

Parengta pagal Lifewire

Programavimo kalbos – CodeAcademy.lt